4949 jauni saules paneļi “Realto” pārvaldītajos komercobjektos

2022. gada 30. maijs

Lai gan iepriekšējos gados uzstādīto saules paneļu skaita ziņā Latvija ievērojami atpalika no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, šobrīd situācija strauji mainās. AS “Sadales tīkls” jaunākie dati rāda, ka šī gada pirmajā ceturksnī sadales elektrotīklam pieslēgtas teju 500 jaunas saules paneļu sistēmas, kas ir par sešām reizēm vairāk nekā 2021.gada pirmajā ceturksnī. Šo statistiku tuvākā gada laikā būtiski ietekmēs vēl kāds Latvijai vērienīgs projekts – par 1,58 miljonu eiro lielām investīcijām saules enerģijas projektā paziņojusi viena no lielākajām nekustamo īpašumu grupām “Realto”. Projekta ietvaros kopumā 4949 saules paneļi tiks uzstādīti 22 uzņēmuma pārvaldītajos objektos – biznesa parkos un citos komercobjektos visā Latvijā.

Izmaksām augot, uzņēmēji meklē alternatīvas un veidus, kā optimizēt apkures, elektrības, degvielas un citas izmaksas. Īpaši aktuāli tas ir ar nekustamā īpašuma pārvaldību saistītās nozarēs. “Realto” ir viena no vadošajām nekustamo īpašumu uzņēmumu grupām Latvijā, kuras biznesa parku un centru kopējā iznomājamā platība ir ap 300 000 m2. “Realto” pārziņā ir tādi objekti kā Braslas Biznesa centrs, Braslas Industriālais parks, Manufaktūra, Kinostudija, Čiekurkalna kvartāls, Hanzas vārti, Bieķensalas biznesa parks, Ferrum centrs, KUBI biznesa parks, kvartāls “Provodņiks” un citi. “Realto grupa” nomnieki ir vairāk nekā 850 dažādu nozaru uzņēmumi, to vidū gan elektronisko sakaru un metālapstrādes, gan pārtikas ražošanas, poligrāfijas un farmācijas kompānijas.

Saules paneļi vērienīgā projekta ietvaros tiks uzstādīti uz ēku jumtiem, ar tiem aprīkojot “Realto” grupas pārvaldītos biznesa parkus un citu komercplatību ēkas Rīgā, Siguldā, Kuldīgā, Skrundā, Bauskā, Ventspilī, Iecavā un Druvā. Šī gada pavasarī pirmie saules paneļi jau uzstādīti Rīgā, Liepājā un Vecumniekos. Projekts pilnā apmērā tiks īstenots līdz 2023.gada vidum.

Būtiski ietaupījumi dos lielāku rīcības brīvību

“Zaļā domāšana ir viena no mūsu uzņēmuma pamatvērtībām. Mūsu īpašumā esošās ēkas lielākoties ir ar savu vēsturi. Ilgtspējas un zaļās domāšanas principus cenšamies ievērot arī rekonstrukcijā, šīs agrākās industriālās un ražošanas ēkas atjaunojot atbilstoši mūsdienīgas vides prasībām, piešķirot telpai un videi jaunu kvalitāti. Lēmumu uzstādīt saules paneļus, protams, veicināja arī pašreizējā situācija pasaulē, kas rada nepieciešamību meklēt iespējas būt neatkarīgiem energoresursu jautājumos. Ilgtermiņā saules paneļu uzstādīšanas projekts ļaus panākt būtisku ēku un nomnieku izmaksu samazinājumu, kā arī sniegs lielāku rīcības brīvību ēku apsaimniekošanā. Šis uzņēmuma lēmums dos pozitīvu ietekmi uz vidi ilgtermiņā, un esam pārliecināti, ka jau tuvākajā laikā šo ieguvumu novērtēs arī mūsu nomnieki”, saka “Realto” Nekustamo īpašumu daļas vadītāja Agnese Rutka.

Ēkās, kur paredzēta saules paneļu uzstādīšana, atrodas biroji, noliktavas un citas komercplatības, kas tiek izmantotas ražošanai, tirdzniecībai un pakalpojumu sniegšanai. No paneļiem iegūtā enerģija tiks tērēta ēkas un nomnieku vajadzībām. Projektā plānots izmantot lielas jaudas saules paneļus, kas spēj izstrādāt virs 11 kW. Projekta tehnisko pusi uzņēmums risina sadarbībā ar SIA “Tesla”, kas nodrošina saules paneļu uzstādīšanu.


Investīcijas atpelnīs jau 6-7 gadu laikā

Plānots, ka kopējais visos 22 objektos saražotās elektroenerģijas apjoms būs vairāk nekā 2000 MWh gadā. Projektētāju aplēses rāda, ka līdz ar projekta realizāciju būtiski mazināsies uzņēmuma apsaimniekoto objektu ietekme uz vidi – kopējais C02 emisiju daudzums saruks par vairāk nekā 790 tonnām gadā.

“Realto” plāno, ka projekta investīcijas sevi spēs atpelnīt jau tuvāko 6-7 gadu laikā. Vienlaikus, pēc šī projekta realizācijas uzņēmums plāno saules paneļu uzstādīšanu arī citos “Realto” objektos. Uzņēmums ir aprēķinājis, ka pēc projekta pirmās kārtas ieviešanas saules saražotā elektrība veidos 15-20% no konkrētajos objektos patērētās enerģijas. Pamatā visa no saules paneļiem iegūtā enerģija tiks izmantota pašos objektos, kur tie ir uzstādīti, taču, atkarībā no saražotā un iztērētā apjoma, koplietošanas elektrības tīklā varētu nonākt ap 10% saražotās enerģijas.

Pēta arī vēja potenciālu

Uzņēmums “Realto” šobrīd īsteno arī citus videi draudzīgus risinājumus. Uzņēmuma autoparkam, nepieciešamo administratīvo un saimniecisko funkciju veikšanai tiek izmantoti elektroauto. Pie vairākiem “Realto” piederošajiem biznesa centriem un kvartāliem jau šobrīd ir uzstādītas elektrouzlādes stacijas. Tāpat uzņēmums nepārtraukti uzlabo arī apsaimniekoto ēku energoefektivitāti.

Virkne būtisku “zaļo” projektu plānoti arī tuvākajā nākotnē. Piemēram, vairākos “Realto” objektos šobrīd uzsākta siltumsūkņu uzstādīšanas lietderīguma izpēte, kā arī ir plānots uzstādīt siltā ūdens kolektorus. Tāpat “Realto” šobrīd uzsācis darbu pie vēja ģeneratoru uzstādīšanas projekta izpētes un izstrādes.

“Nekustamo īpašumu tirgu jau ilgstoši ietekmē dažādi ārējie satricinājumi. Izmaksām augot, nomniekiem joprojām viens no noteicošajiem faktoriem komercplatību izvēlē ir cena. Tajā pašā laikā šī tendence strauji mainās līdz ar elektrības, apkures un citu izmaksu kāpumu, kā arī pieaugošo sabiedrības informētību par zaļās enerģijas izmantošanas ieguvumiem. Tāpēc varam just, ka arī mūsu nomnieku vidū pieaug interese par veidiem, kā mazināt izmaksas. Vienlaikus, rūpes par vidi saskan ar daudzu uzņēmumu – mūsu nomnieku pārliecību un biznesa filozofiju, tāpēc esam pārliecināti, ka šīs investīcijas ilgtermiņā uzlabos mūsu apsaimniekoto objektu konkurētspēju komercplatību nomas tirgū,” saka “Realto” NĪ daļas vadītāja Agnese Rutka.